Harriet Harman

Labour Member of Parliament for Camberwell & Peckham

Harriet announces 60 nominations for Deputy Leadership

14th May 2007

Harriet Harman today unveiled 60 nominations for her candidacy to be Deputy Leader of the Labour Party.

Harriet has support from all sections of the Labour Party. A list of
supporters including peers, councillors and MEPs is available on her
website: www.harrietharman.org.

For more information please contact Joe Caluori on 07736311082.

Alexander Douglas

(Paisley & Renfrewshire South)

Atkins Charlotte

(Staffordshire Moorlands)

Baird Vera

(Redcar)

Barlow Celia

(Hove)

Blizzard Bob

(Waveney)

Brown Nick

(Newcastle upon tyne E & Wallsend)

Bryant Chris

(Rhondda)

Buck Karen

(Regent's Park & Kensington North)

Butler Dawn

(Brent South)

Clarke Tom

(Coatbridge, Chryston & Bellshill)

Coffey Ann

(Stockport)

Cooper Yvette

(Pontefract & Castleford)

Curtis-Thomas Claire

(Crosby)

Darling Alistair

(Edinburgh South West)

Dismore Andrew

(Hendon)

Doran Frank

(Aberdeen North)

Eagle Angela

(Wallasey)

Follett Barbara

(Stevenage)

Foster Michael Jabez

(Hastings & Rye)

George Bruce

(Walsall South)

Gilroy Linda

(Plymouth, Sutton)

Goodman Helen

(Bishop Auckland)

Griffiths Nigel

(Edinburgh South)

Harman, Harriet

(Camberwell & Peckham)

Hewitt Patricia

(Leicester West)

Hodge Margaret

(Barking)

Hoon Geoff

(Ashfield)

Jones Kevan

(North Durham)

Keeble Sally

(Northampton North)

Kidney David

(Stafford)

Mackinlay Andrew

(Thurrock)

MacShane Denis

(Rotherham)

Mactaggart Fiona

(Slough)

Martlew Eric

(Carlisle)

McFall John

(West Dunbartonshire)

McCarthy-Fry Sarah

(Portsmouth North)

Miliband Ed

(Doncaster North)

Mole Chris

(Ipswich)

Moon Madeleine

(Bridgend)

Moran Margaret

(Luton South)

Morgan Julie

(Cardiff North)

Osborne Sandra

(Ayr, Carrick and Cumnock)

Purchase Ken

(Wolverhampton NE)

Riordan Linda

(Halifax)

Ruddock Joan

(Lewisham, Deptford)

Sarwar Mohammad

(Glasgow Central)

Seabeck Alison

(Plymouth, Devonport)

Sheridan Jim

(Paisley & Renfrewshire North)

Smith Angela C

(Sheffield Hillsborough)

Smith Angela E

(Basildon)

Starkey Phyllis

(Milton Keynes South West)

Stoate Howard

(Dartford)

Stuart Gisela

(Birmingham, Edgbaston)

Thornberry Emily

(Islington South & Finsbury)

Vaz Keith

(Leicester East)

Walley Joan

(Stoke-on-Trent North)

Williams Betty

(Conwy)

Wills Michael

(North Swindon)

Wright Iain

(Hartlepool)

Wyatt Derek

(Sittingbourne & Sheppey)

The Labour Party will place cookies on your computer to help us make this website better.

Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site.

To find out more about these cookies, see our privacy notice. Use of this site confirms your acceptance of these cookies.